Thassos
A szigetről általában:
Görögország legészakibb szigete Thassos, melynek szinte kerek formája van. Időjárás szempontjából nagyon kedvező azok számára, akik nem szeretik a nagy forróságot, mert itt a legnagyobb forróság is elviselhetőbb, nincs az a kimondottan tikkasztó hőség. Talán ezért is van, hogy egész nyáron szép zöld a sziget, és nem ég ki rajta minden. A sziget középső részét hegyek alkotják, melyeket fenyvesek, szelídgesztenye-, és platánfaligetek, pineaerdők borítanak. Legmagasabb pontja az Ipszarió hegy, melynek 1204 m magas csúcsáról igen szép látvány tárul elénk. A mintegy 90 km hosszú parti út mentén szinte mindenhol vannak fürdésre alkalmas öblök, és kiépített strandok. Sajnos a szigetet úthálózat nem szeli át, ezért mindenhova a parti útról lehet eljutni, de igazán nagy távolságok nincsenek, ezért érdemes felkeresni a hegyi falvakat is, mint Pl: Theologos, Kastro, Prinos, Potamia, Rachoni.
Megközelíthetőség, közlekedés:
A Thassos szigete megközelíthető szervezetten, utazási irodán keresztül és egyéni úton is. Egyénileg a Szerbia-Macedónia-Görögország útvonalat javaslom, főleg mióta a Macedónok eltörölték a vízumot. A Görög határ/ Evzoni/ után Thesszaloniki felé, majd a körgyűrűn Kavala irányáb az épülő autópályán, mely belecsatlakozik a 2-es útba egészen Kavaláig kell menni. Innen komppal lehet átkelni a szigetre Ormosz Prinuba. Ez a hajóút kb másfél óra. Átkompolni még lehet Keramotiból is. Innen 35-40 perc a hajóút, és a sziget fővárosába Limenászba lehet átjutni. A szigeten van lehetőség autó és motor bérlésére, de buszjáratok, és taxik is közlekednek, valamint igénybe lehet venni a stoppolást is, mellyel lehetőségével igen sokan élnek.
Városok, látnivalók, strandok: /a teljesség igénye nélkül/
Makriammos: kimondott üdülőfalu, sorompóval és portaszolgálattal. Bungallók bérelhetőek. Mindegyikhez a parton tartozik napernyő és nyugágy. Van kosárlabda pálya, úszómedence bárral, WC, édesvizű zuhanyozó és egy pici sziget. Annak, aki nem itt lakik, belépőt kell fizetni, ami 1,20 euró volt 2005-ben.
Chrisi Ammoudia és Chrisi Akti: igazi üdülőfalvak tavernákkal és üzletekkel. E két falu közötti rész a Golden Beach, mely igazi homokos parttal rendelkezik. Napernyő és napágy itt is bérelhető. Ezeken a településeken vannak kempingek is, akik sátorral indulnának útnak.
Kinira: igazi jelentőségét a mellette található Paradise Beach adja. Igazi finomhomokos, szinte sivatagi jellegű parttal, büfével, WC-vel, zuhanyozóval és bérelhető napernyővel, napágyakkal. Igaz, hogy megközelítése igen kalandos, mivel a parti útról igen meredek, homokos út vezet lefele, amit nem igazán 2 autónak találtak ki, de vannak kialakított félreállók, hogy időnként lehessen haladni is. Tipikus 2 kecske esete, ha egyik se áll félre, akkor senki nem halad.
Aliki: szerintem ez maga a csoda. A parti útról letérve egy barátságos, igen festői öböl található, melynek homokos-kavicsos partja igen keskeny, de egy kis sétával az öböl másik oldalán található egy sziklásabb partszakasz is.
Ha fürdőzés közben egy kis történelemre támad kedvünk, rövid sétával elérhetjük egy templom és 2 bazilika romjait, valamint kisétálhatunk az ókori márványbánya romjaihoz, ahonnan csodálatos kilátás nyílik az öbölre. Itt is vannak bérelhető házak, mely igen régiek, és a régi halászházakra emlékeztetnek, de belülről teljesen modern felszereléssel bírnak /parabola, fürdőszoba, stb..
Archangelosz Kolostor: ez egy apáca kolostor, amelynek a megtekintése, mert csak azért is említésre méltó, mert a kolostor kertjéből a kilátás leírhatatlan, és szavakkal nehezen kifejezhető. Nem nagy, igen gyorsan körbe lehet nézni. Van egy kis ajándékbolt, ahol az apácák által készített kézműves termékeket árulják. Ingyenesen megtekinthető, de mint az Görögországban megszokott, csak a megfelelő öltözetben.
Psili Ammos: csak a strandja miatt jelentős. Igazi homokos strand, nagyon jó kis tavernával és büfével. Egész nap szól a zene, és a fiatalok már napközben is buliznak, vannak napernyők és napágyak. Nekünk ez volt a kedvenc helyünk. Minden nap ide jártunk fürdeni.
Theologos: régen ez a falu volt a Thassos szigetének fővárosa. Nagyon sok, a régi időkből fennmaradt lakóháza van. Igazi szűk kis utcácskák, amelyek felfedezésre, barangolásra csábítják az embert, és ha kellőképpen elfáradtunk beülhetünk egy igazi hegyi tavernába, ahol a lábunk alatt hatalmas mélységek vannak.
Pefkari: kis üdülőfalu, tengerpartjáról átlátni Limenáriába.
Limenária: régen érckikötő volt, ma már üdülőhely. Sok taverna, és boltok sokasága várja az ide látogatót. Nagyonfinom sétáló gyrosok kaphatóak 1,50-1,80 euróért. Főleg este érdemes felkeresni, mert ilyenkor van élet. Strandja homokos, a város végében található.
Ormos Prinou: ide érkeznek a kompok Kavalából. Partjainál fúrótornyok emelkednek ki a vízből.
Egyebek:
A fent említett strandokon kívül természetesen nagyon sok helyen találunk fürdőzésre alkalmas öblöket, partszakaszokat, de 2 hét sem elég, hogy az ember felfedezze mindet. Ajánlom mindenkinek, aki nem autóval megy, hogy béreljen járművet, és ne legyen rest, minden kis csalogató leágazásnál letérni az útról, mert minden út végén egy újabb csoda várja. Vízi sportokra szinte minden parton van lehetőség. Motorcsónak és Jetski bérlésére szintén. Az árakról általában elmondhatóak, hogy nem drágábbak, mint bárhol Görögországban, de az nem igaz, hogy az itthoni árakhoz hasonló, mert annak kb másfél-kétszerese, de ez az egész országra igaz